OD DIGITALIZACIJE GRAJSKE STAVBE DO NOVEGA DOŽIVETJA GRADU PREM

17.05.2021

Od začetka maja je grad Prem v Brkinih možno spoznati tudi preko zanimivega igrificiranega doživetja, ki že privablja obiskovalce. Grajski pobeg na gradu Prem, kot se nova turistična ponudba v destinaciji Zeleni kras imenuje, je del projekta Razvoj turistične ponudbe v destinaciji Zeleni kras, skrajšano Zeleni kras 5.0, ki ga sofinancira Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Danes sta RRA Zeleni kras in TIC Ilirska Bistrica to igrificirano doživetje na gradu Prem tudi predstavila širši javnosti.

V sklopu projekta je RRA Zeleni kras, ki deluje tudi kot turistična destinacijska organizacija, digitalizirala kar 4 enote kulturne dediščine; poleg gradu Prem v občini Ilirska Bistrica še dvorec Ravne v občini Pivka, Mali grad - Ravbarjev stolp v Planini pri Postojni ter požiralniški sistem Rešeto na Cerkniškem jezeru v občini Cerknica. Tako so s pomočjo novih in inovativnih tehnologij približali kulturne posebnosti destinacije Zeleni kras obiskovalcem.

 

 

V napeti pustolovski igri »ESCAPE CASTLE®« obiskovalci ob reševanju zabavnih nalog odkrivajo resnično grajsko zgodovino, lokalne legende ter kulturno dediščino.

 

Nenavadna in nova doživetja so ključni korak v nadgrajevanju obstoječe ponudbe turističnih znamenitosti, saj s svojo vsebino nagovarjajo nove generacije popotnikov in obiskovalcev ter nudijo nove načine spoznavanja lokalnih posebnosti. Nova pustolovska igra z elementi »escape room« iger na gradu Prem tako  predstavlja odlično priložnost za igrivo spoznavanje kulturne dediščine v majhnih ekipah, kot so družine, družbe prijateljev ali sodelavcev ter dragoceno popestritev  turistične ponudbe.

 

V podjetju Arctur so poskrbeli za digitaliziran 3D model gradu, koncept, scenarij in izvedbo doživetja pa so zasnovali v podjetju Enigmarium®, ki sodi v vrh ponudnikov igrifikacije turističnih produktov v regiji Alpe Adria.

 

 

Za kaj gre?

 

Ali ste vedeli, da se je nekoč, že dolgo je tega, na gradu zgodilo nekaj strašnega?

 

Medtem ko je bil njen mož zdoma, je plemenita gospa povila sinka. Zlobna čarovnica, preoblečena v predico, je otroka spremenila v mačko.  Ko se je vitez vrnil domov, je za pomoč prosil krsnika – dobrega moža z nadnaravnimi močmi, ki se bojuje proti zlu na zemlji.

 

Odšla sta do čarovnice in krsnik jo je premagal. Paru je vrnil otroka, ta pa  je spet dobil človeško podobo. Čarovničino dušo je krsnik začaral v samotni hrast sredi trnja. Leta so minevala, krsnik je umrl in z njim starodavno znanje.

 

Med zadnjo obnovo gradu so hrast posekali in od tedaj se dogajajo nenavadne stvari: izginjajo predmeti, pojavljajo se znaki in strašljivi zvoki. Okoliške prebivalce je vse bolj strah, da se je vrnil duh zlobne čarovnice.  Le kdo bi si upal pregnati zlobnega duha?

 

Igra poteka preko aplikacije na posebni napravi, namenjeni izganjanju duhov, ki jo igralci prejmejo na recepciji.  Igra traja približno eno uro in poteka v majhnih skupinah (2-4 igralci / do 5 ekip hkrati),  otroci igrajo v spremstvu staršev ali drugih polnoletnih oseb. 

 

 

Dejan Iskra, vodja RDO Postojnska jama-Zeleni kras, RRA Zeleni kras:

 

»Izredno me veseli, da smo skupaj s TIC Ilirska Bistrica lahko izpeljali obsežno in kompleksno aktivnost razvoja novega doživetja na gradu Prem. S pomočjo MGRT in izbranimi izvajalci smo digitalizirali obstoječe stanje gradu ter izdelali 3D model grajske stavbe. Ta ne bo uporaben le na področju turizma, ampak bo zanamcem  omogočil tudi vpogled v stavbno dediščino, ki se nahaja na območju destinacije Zeleni kras. Projekt, kot je Zeleni kras 5.0, kaže na to, da je turizem izjemno interdisciplinarna panoga, v kateri se povezujejo kultura, narava, tehnologija, znanje in inovacije, s skupnimi koraki v pravo smer pa lahko nadgradimo in dvignemo prepoznavnost in privlačnost destinacije na domačem in tujih trgih. Poleg procesa digitalizacije kulturne dediščine, RRA Zeleni kras v projektu izvaja tudi izobraževalne vsebine za turistično gospodarstvo ter promocijo celotne destinacije.«

 

Maja Uljan, direktorica TIC Ilirska Bistrica:

 

»Brkini so tisti del Slovenije, ki je bil do sedaj turistično manj poznan. V TIC Ilirska Bistrica imamo poslanstvo obogatiti turistično ponudbo z novimi, atraktivnimi predvsem pa unikatnimi turističnimi produkti in tako pripeljati Brkine in občino Ilirska Bistrica ob bok že uveljavljenim slovenskim turističnim destinacijam. V sled temu se nam je porodila ideja o igrifikaciji gradu Prem. Tako je nastal grajski pobeg, pustolovska igra, ki ima elemente escape room, le s to razliko, da obiskovalci niso v enem samem prostoru, ampak jih igra popelje po celotnem grajske kompleksu.  Igro smo zasnovali z željo, da ekipe na interaktivem, moderen in edinstven način raziščejo zgodovino gradu Prem, obenem pa se zabava in začuti pristni utrip Brkinov.   Pustolovščina je namenjena širokemu krogu obiskovalcev predvsem pa tistim, ki radi raziskujejo neznane kraje na malo drugačen način. Primerna je za družine, skupine prijateljev ali sodelavcev. Cilj igre je pregnati duh čarovnice, ki je ujet v grad, obenem pa spoznati grajsko zgodovino in sam grad. V luči trenutnih razmer smo razvoj igre prilagodili in jo dopolnili z aplikacijo, tako da zagotavlja uporabniku varnost, obenem pa na moderen način pritegne tudi bolj zahtevne goste.«