Javni razpis za spodbujanje uvajanja okoljskih in trajnostnih znakov za ponudnike v gostinstvu in turizmu
Datum objave: 11.07.2025
Razpisni rok: 19.09.2025
Naročnik: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
Kontaktni podatki: gp.mgts@gov.si
Povezava na razpisZ javnim razpisom ministrstvo spodbuja uvedbo okoljskih in trajnostnih znakov za turistične nastanitve, gostinske ponudnike, turistične atrakcije in agencije, gorske in kongresne centre, do najvišjega zneska 3.500 EUR na pridobljeni znak. Znesek zadošča za pokritje stroškov certificiranja kateregakoli izmed okoljskih/trajnostnih znakov. Ministrstvo s tem javnim razpisom sofinancira tudi stroške podaljšanja že pridobljenega znaka (re-certificiranje).
Predmet javnega razpisa
Predmet razpisa je sofinanciranje stroškov pridobitve mednarodno uveljavljenega okoljskega ali trajnostnega znaka. Znaki, ki so predmet sofinanciranja, so naslednji: znak za okolje EU – EU ECOLABEL, Bio Hotels, Green Globe, Green Key, Travelife ABTA za nastanitve, Travelife ECEAT za turistične agencije in organizatorje potovanj, Ecocamping, Authentic Luxury, Hostelling International Quality & Sustainability, B Corp in Good Travel Seal.
Prijavitelj lahko v vlogi zaprosi za sofinanciranje uvedbe enega okoljskega/trajnostnega znaka za en nastanitveni objekt, gostinski obrat, turistično atrakcijo ali agencijo.
Upravičenci
Na razpis se lahko prijavijo pravne in fizične osebe, društva in drugi subjekti javnega in zasebnega prava, ki delujejo na področju turizma in gostinstva, in ki doslej niso bili prejemniki sredstev ministrstva za namen uvedbe okoljskega znaka za isto turistično nastanitev, gostinski obrat, turistično atrakcijo ali agencijo, gorski ali kongresni center.
Skupna višina sredstev
Skupna višina sredstev, ki je na razpolago za izvedbo predmetnega javnega razpisa, je 300.000 EUR.
Upravičeni stroški
Upravičeni so:
- stroški pridobitve okoljskega/trajnostnega certifikata, vendar le tisti, ki so neposredno povezani s postopkom certificiranja, do višine največ 3.500 EUR. Med stroške sodijo:
- stroški zunanjih izvajalcev pri izvedbi aktivnosti v postopku certificiranja znaka,
- članarine, takse in pristojbine, ki jih zaračuna certifikacijski organ,
- stroški označevalnih tabel s podatki o pridobljenem znaku.
- stroški podaljšanja veljavnosti znaka, in sicer do višine največ 1.000 EUR.
Pred prijavo na razpis mora biti certifikat že pridobljen.