POLNI ZAGONA KOLESARIMO V SLUŽBO

14.07.2025

S 25. majem se je zaključila že četrta izvedba vseslovenske pobude Polni zagona kolesarimo v službo, ki je tudi letos osem tednov uspešno spodbujala zaposlene po vsej državi, naj svojo vsakodnevno pot v službo opravijo s kolesom namesto z avtomobilom. 

Pobuda je v tokratni izvedbi navdušila skoraj 2000 udeležencev iz 98 občin, ki so skupaj prekolesarili več kot 230.000 kilometrov, prihranili 36 ton CO₂ in okrepili kolesarsko kulturo v podjetjih.

Spremembe se začnejo pri delodajalcih

Poleg beleženja kilometrov, s katerim udeleženci krepijo zdrav življenjski slog in spodbujajo trajnostno mobilnost, je letošnja izvedba prinesla tudi nekaj novosti – med drugim prenovljen sistem za beleženje kilometrov za delodajalce. Slednje je bilo dodatna motivacija, da si je uporabniški profil za spremljanje prekolesarjenih kilometrov zaposlenih preko celega leta doslej ustvarilo 79 delodajalcev. Prav tako pa se je z omogočanjem povezovanja udeležencev v ekipe krepila tekmovalnost. V izzivu je bilo kar 166 ekip, prvih deset pa je tudi javno objavljenih na spletni strani.

Še posebno navdihujoče pa so zgodbe nekaterih, ki so zaposlene spodbujali prek internih kampanj, simbolnih nagrad, promocijskih majic in celo sistemskih spodbud. 
Decathlon je na primer trajnostno mobilnost nagradil s 0,21 € na prevožen kilometer, kar zaposlenim mesečno lahko prinese do 50 €. 
V Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj pa so ekipe »Štorklje na kolesih« ustvarile izjemno timsko vzdušje in motivacijo tudi za tiste, ki prej o kolesarjenju niso razmišljali. 
Navdihujoča zgodba prihaja tudi s Filozofske fakultete, kjer so mladi geografi vodstvu fakultete poslali pobudo za izboljšanje kolesarske infrastrukture – s pozitivnim odzivom dekanata, ki načrtuje uresničitev predlogov. 
V občini Ruše pa se je interna pobuda podjetja Geberit razširila v pravo lokalno gibanje: k sodelovanju so povabili občinske službe, osnovno in srednjo šolo, policijo in sosednja podjetja. Ruše so tako po številu aktivnih kolesarjev glede na število prebivalcev prehitele celo prestolnico


Organizatorji – Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, IPoP – Inštitut za politike prostora in Urbanistični inštitut RS – verjamejo, da se učinki pobude ne končajo z zadnjim dnem izziva. Spremembe navad, nove prakse v podjetjih in utrjevanje kolesarske kulture bodo še naprej krepili lokalne skupnosti – en obrat naenkrat.